Kreatív problémamegoldás

Ismeretlen döntési helyzetekben kénytelenek vagyunk s kreativitásunkra támaszkodni és új nézőpontból megközelíteni a problémát ahhoz, hogy eredményesek legyünk. Ilyenkor nem mindegy, hogy alapból mennyire van sebességben az agyunk és mennyire vagyunk képesek elrugaszkodni az eddig jól bevált gondolkodási sémáinktól. A jelenlegi és az elkövetkezendő időszak számos kihívást fog intézni kreatív, problémamegoldó gondolkodásunk számára, gyermekeink jövöjét, sikerességét, eredményességét tekintve pedig kulcsfontosságú lehet…

Sokan úgy gondolják, hogy a kreativitás valami isteni adottság, ami vagy van vagy nincs, ez azonban nem teljesen igaz. Bár mint minden tehetségből, a kreativitásból is van aki többet, vagy kevesebbet kapott – azonban nem kell beérnie ennyivel. Ugyanis a kreativitás fejleszthető.

Hogyan lehetünk kreatívabbak?

A kreativitás fejlesztéséhez, ugyanúgy, mint bármely más képességünkéhez elsősorban gyakorlásra van szükség. A helyzet itt azonban egy kicsivel bonyolultabb, mert a mechanikusan ismétlődő gyakorlatok ebben az esetben nem igazán működnek. Sőt éppen a kreativitás ellenében hatnak.

Ahhoz, hogy kreativitásunk szárnyalhasson, arra van szükség, hogy változatos, összetett feladatok elé állítsuk agyunkat. A legjobbak az olyan lehetőségek, melyek kiszakítanak a hétköznapokból és a hétköznapi sablonos gondolkodásunkból. Szükséges még az a fajta belső motiváció is, mely egyfajta hajtóerőt, „üzemanyag” lehet ezen az úton…

Kisgyermekkortól kamaszkorig van a leginkább lehetőség a belső hajtóerők és a problémamegoldó gondolkodási minták elsajátítására. Ehhez nyújthatnak segítséget a képességvizsgálatainkra alapozott foglalkozások, motivációs tréningek is, illetve a szülői konzultációk is…